• Englishstar

• Vo štvrtok 25. apríla sa 13 odvážlivcov 2. - 4. ročníka našej školy zúčastnilo medzinárodnej súťaže ENGLISHSTAR, ktorej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov.

Na výsledky si ešte počkáme, ale aj tak všetkým držíme palce, aby boli úspešnými riešiteľmi.

• DEŇ ZEME

• V pondelok 22. apríla sme si pripomenuli Deň Zeme, ktorý v tomto roku zdôrazňuje boj proti nadmernému používaniu plastov.

Svetový Deň Zeme je sviatok venovaný našej Zemi, ktorý si každoročne po celom svete pripomíname už od roku 1970.

V tento deň sme všetky aktivity, ktoré prebehli v našej škole, zamerali na tému Zem a jej ochrana. Žiaci si čítali rôzne zaujímavosti, robili plagáty, počítali zaujímavé príklady, hľadali rôzne informácie,...

Pre nepriazeň počasia sa vonkajšie aktivity nekonali.

• Deň narcisov

• Tak ako každý rok i tohto roku si 18.apríla 2024 ľudia na celom Slovensku symbolicky pripli na hruď malý žltý narcis ako symbol solidarity s ľuďmi bojujúcimi so zákernou chorobou. Dobrovoľnou sumou do verejnej zbierky prispeli aj žiaci a zamestnanci našej školy.

Za tento ľudský prístup vám patrí veľké úprimné „ĎAKUJEME“.

• Okresné kolo PYTAGORIÁDY

• 9. apríla 2024 sa uskutočnil 45. ročník okresného kola Pytagoriády - matematickej súťaže.

Z našej školy sa zúčastnilo 5 žiakov. Úspešným riešiteľom sa stal žiak 3. ročníka - Matej Kiss.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy a úspešnému riešiteľovi blahoželáme.

• VČIELKY

• V piatok 12. apríla 2024 sme so žiakmi za spolupráce Centra voľného času v Košiciach, absolvovali výchovno vzdelávací program -  VČIELKA, TEKUTÉ ZLATO A ČLOVEK.

Tento program bol zameraný na rozvoj vedomostí a praktických zručností.

Žiaci sa oboznámili:

• s ukážkou živého úľa so živými včielkami v jarnom období,
            • včelím plástom spolu so včelou v živici,
            • prácou s miniatúrami znázorňujúcimi vývoj včely,
            • vlastnoručnou výrobou sviečky z včelieho vosku,
            • inscenačnou hrou, ...

Praktickými ukážkami spojenými s ochutnávkou medu spoznali, prečo je med nazývaný tekutým zlatom a jeho zdraviu prospešné účinky na náš organizmus.

• Beseda - útulok zvierat

• Dnes sme so žiakmi absolvovali besedu s pracovníčkou Útulku UVP Košice, pre ktorý sme robili zbierku.    Využili sme pekné počasie a beseda prebehla na školskom dvore. Pani nám ukázala a vysvetlila ako treba pristupovať ku psom ktorých nepoznáme. Predviedla nám ukážky so svojim terapeutickým psom - ako počúva, ako ho treba odmeniť, ... Beseda sa všetkým páčila.

• Beseda so spisovateľkou GABRIELOU FUTOVOU

• Dnes nás navštívila detská spisovateľka Gabriela Futová.

Deti sa veľmi potešili, pretože jej knihy už poznajú a v ŠKD čítajú.

Beseda sa všetkým veľmi páčila.

Po skončení prebehla autogramiáda a deti si mali možnosť kúpiť od autorky knižky.

• Mikuláš

• Keďže Mikuláš má 5. a 6. decembra veľa práce, aby cez deň stihol obehnúť všetky materské a základné školy a v noci ešte všetky domácnosti s malými deťmi, tak ku nám zavítal v štvrtok 8. decembra. Stretnutie sa uskutočnilo v kultúrnej sále Obecného úradu v Períne. Najprv prebehla spoločná zábava s materskou školou, základnou školou a Centrom voľného času z Košíc. Potom už ostali len školáci, ktorí si zasúťažili a zatancovali. Nasledovalo stretnutie s Mikulášom, ktorému museli žiaci niečo zarecitovať alebo zaspievať. Všetci dostali balíčky a spoločne sa vyfotografovali s Mikulášom. Na záver sme sa rozlúčili diskotékou.

• Riaditeľské voľno

• Riaditeľstvo Základnej školy v Períne-Chyme so súhlasom zriaďovateľa školy Vám týmto oznamuje, že v zmysle § 150 ods.5) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších zákonov poskytuje žiakom z prevádzkových a organizačných dôvodov (aktualizačné vzdelávanie pedagogických zamestnancov) riaditeľské voľno dňa 18. novembra 2022 (piatok).

V uvedený deň nebude v prevádzke ani Školský klub detí pri ZŠ a Školská jedáleň pri MŠ.

Vyučovanie, činnosť ŠKD a ŠJ bude pokračovať v pondelok – 21. novembra 2022.

• V školskom roku 2022/23 sa informatickej súťaže iBobor zúčastnilo 124 574 súťažiacich.

Prebiehala 7. - 11. novembra 2022. Naši žiaci súťažili v kategóriach Drobci a Bobríci.

V utorok 8. novembra súťažilo 24 566 Drobcov (2. a 3. ročník ZŠ) a v piatok 11. novembra súťažilo 32 369 Bobríkov (4. a 5. ročník ZŠ). Úspešnými riešiteľmi z našej školy sa stali 2 žiaci v kategórii Drobci a 1 žiak v kategórii Bobríci. Všetkým gratulujeme.

• Návšteva planetária

• Keďže štvrtáci sa už učili o planétach a robili aj projekty, spoločne s tretiakmi sme v piatok 4. novembra navštívili planetárium v Technickom múzeu v Košiciach. Deťom sa exkurzia páčila, celú dobu počas premietania spolupracovali s lektorkou a odpovedali na jej otázky. Nakoniec dostali od nej veľkú pochvalu. Na záver si ešte poprezerali rôzne historické typy ďalekohľadov.

• PLANÉTY očami deti

• Cez jesenné prázdniny mali naši štvrtáci urobiť projekty z Prírodovedy na tému - PLANÉTY. Niektorým pomáhali aj rodičia a my ich (žiakov aj rodičov) len musíme pochváliť, ako sa im podarili. Posúďte sami.

• Vyrezávanie tekvíc

• V stredu 26. októbra 2022 o 16,00 h. po dvojročnej prestávke prebehla v sále Kultúrneho domu v Períne spoločná akcia rodičov a deti - VYREZÁVANIE TEKVÍC.

Žiaci a rodičia si priniesli rôzne druhy a veľkosti tekvíc zo záhrad svojich rodičov či starých rodičov, popr. si ich kúpili. Všetci sa s chuťou pustili do práce. Nakoniec sme všetky tekvice rozložili okolo fontány a zapáli sviečky.

• Mesiac úcty k starším

• V nedeľu 16.10.2022 sa v Kultúrnom dome v Períne-Chyme pri príležitosti Mesiaca úcty k starším konala slávnosť, na ktorej pre našich dôchodcov vystúpili aj naši žiaci s krátkym kultúrnym programom. Svojim spevom a zábavnou scénkou sa snažili vyčariť úsmev na tvárach seniorov našej obce.